Wczoraj poznaliśmy wyniki sondażu przeprowadzonego przez IBRiS na zlecenie Onetu i Faktu. Czy wyniki zaskakują?

Na pierwszym miejscu z wynikiem 47% plasuje się lansowany przez obecnego prezydenta miasta, Jacek Sutryk. Jeśli założyć, że obecny dyrektor Departamentu Spraw Społecznych we Wrocławiu jeszcze przed rokiem był postacią dla większości mieszkańców raczej anonimową i nie znaną to osiągnięty rezultat wydaje się być bardzo dobry. Pamiętać należy jednak, że kandydat Rafała Dutkiewicza otrzymał też poparcie SLD, PO i Nowoczesnej.

Drugie miejsce zajęła kandydatka Zjednoczonej Prawicy posłanka Mirosława Stachowiak-Różecka na którą głos oddałoby 29,3 proc. respondentów. Warto przypomnieć, że w 2014 roku w I turze nieznana wówczas szerzej kandydatka Prawa i Sprawiedliwości uzyskała 25,8% poparcia i zmierzyła się z Rafałem Dutkiewiczem w drugiej turze uzyskując wynik ponad 45% głosów. Tamten rezultat udowodnił przede wszystkim rosnący i silny elektorat negatywny dotychczasowego prezydenta miasta. Czy ta niechęć przeleje się na Jacka Sutryka?

Na kogo zagłosujesz w wyborach na prezydenta Wrocławia?

View Results

Loading ... Loading ...

Na podium znalazła się również Katarzyna Obara-Kowalska, którą poparło 6,1 proc. ankietowanych. Kandydatka Bezpartyjnych jest obecnie radną, która w poprzednich wyborach startowała z list Rafała Dutkiewicza i Platformy Obywatelskiej. Dziś ten wynik jest szczególną niespodzianką, tym bardziej, że Bezpartyjni oficjalnie zaprezentowali swój program dopiero wczoraj, a aktywność kandydatki w ostatnich tygodniach nie była szczególnie

Kolejne miejsca również mogą zaskakiwać. Jak okazuje się kandydatka skrajnie lewicowej Partii Razem, Marta Lempart otrzymała 3,9% głosów wyprzedzając tym samym Jerzego Michalaka, który od wielu tygodni prowadzi bardzo aktywne przedwyborcze działania i mobilizuje wiele środowisk i ruchów miejskich. Otrzymał on dokładnie taki sam wynik co raczej anonimowa kandydatka Zielonych Małgorzata Tracz, który wyniósł 2,2proc.

Batalia we Wrocławiu trwa. Kandydaci wysuwają kolejne pomysły dla miasta i warto w te pomysły się wsłuchiwać. Niektóre z nich są naprawdę interesujące i warto je rozważyć niezależnie od tego, kto ostatecznie wybory wygra. Będziemy obserwować sytuację, ale póki co wszystko wskazuje, że w II turze będziemy mieć powtórkę sprzed 4 lat z tym, że Rafała Dutkiewicza zastąpi Jacek Sutryk.

Komentarze

komentarzy