STARY FOLWARK (dawny PGR), ul. Osobowicka 112
23 września 2017

 

CANDIDE ET CAUTE (zacnie i przezornie)
To dewiza rodowa Kornów, wrocławskich wydawców, księgarzy i drukarzy w XVIII – XX w., właścicieli Osobowic w XIX w., którzy rozpoczęli przekształcanie tych terenów z typowo rolniczych na obszar o charakterze rekreacyjnym.
Założona przez Johanna Jacoba Korna firma wydawała publikacje przeznaczone głównie dla krajów Europy Wschodniej, zwłaszcza Polski. Syn Johanna, Wilhelm Gottllieb, wydawał polskie podręczniki, uruchomił w I Rzeczypospolitej składy księgarskie w Warszawie, Lwowie i Poznaniu. Był dostawcą książek dla Stanisława Augusta Poniatowskiego i Uniwersytetu Wileńskiego.
„Księga Osobowic” jest działaniem, które otworzy jedną z kart w historii Osobowic.

Wątkiem przewodnim projektu będzie historia rodziny Kornów, wrocławskiej poligrafii oraz książka artystyczna, wokół której zbudujemy bogaty program artystyczny.

Punktem wyjścia będzie opowieść o rodzinie Kornów, która rozwinie się w szereg działań warsztatowych z zakresu designu, ceramiki, animacji, literatury, kaligrafii nie tylko dla dzieci i młodzieży ale również osób starszych.

Poza rozmowami z wrocławskimi designerami, drukarzami, historykami, odbędzie się szereg warsztatów artystycznych z zakresu kaligrafii, projektowania, warsztaty origami, działania wokół artystycznych książek dla dzieci, tworzenie książek z gliny, wyplatanie z papierowej wikliny, wspólne czytanie bajek.

Finałem będzie KINO PLENEROWE: animacje dla dzieci oraz projekcja filmów artystycznych o tematyce związanej z książką.

Projekt pn. „Księga Osobowic” jest dofinansowany w ramach projektu „Wrocławski Fundusz Małych Inicjatyw” realizowanego ze środków Gminy Wrocław.

 

PROGRAM
16.00-19.30: PIKNIK SĄSIEDZKI / ROZMOWY / PRELEKCJE / WARSZTATY DLA DZIECI / KINO PLENEROWE

ROZMOWY I WYKŁADY z zakresu designu, poligrafii, książki artystycznej, spotkania z historykami, którzy wprowadzą widzów w tematykę historii poligrafii we Wrocławiu, z naciskiem na wątek działalności rodziny Kornów.

WARSZTATY DLA DZIECI prowadzone przez projektanów/desinerów, warsztaty kaligrafii, origami, działania wokół artystycznych książek dla dzieci, tworzenie książek z gliny, wyplatanie z papierowej wikliny, wspólne czytanie bajek.

19.30: KINO PLENEROWE DLA DZIECI / animacje wokół książki
20.30: KINO PLENEROWE DLA DOROSŁYCH
22.00: zakończenie

Komentarze

komentarzy